İstanbul hava durumu °C
31-10-2014
Faruk DEMİREL

Faruk DEMİREL

KORKUTAN MANZARALAR...
info@akdenizgazete.com

Yurt içnde ve yurt dışında Türkiye’nin geldiği durum ciddi düzeyde endişe vermekte; tabloya tek tek bakıldığında ise korkutucu boyutlara ulaşmış olduğunu görüyoruz.

Hemen sınırımızın yakınında kilometrelerce büyük bir alanda sıcak savaş devam ediyor.

Bu savaşa doğrudan veya dolaylı olarak bulaşmamış neredeyse ülke kalmadı.

Türkiye hükümeti uyguladığı yanlış dış politika yüzünden bölgedeki ülkelerle arası fena halde açıldı.Bir çoğu ile diplomatik ilişkileri kesik durumda.

AB başta olmak üzere ABD ve Rusya ile ilişkiler kötüleşiyor.

Erdoğan ve Davutoğlu’nun Beşar Esad takıntısından dolayı Ortadoğu’da aktör olma özelliğini yitirdi.

Kobanê’deki direnişin önce açıktan karşısında durmaları, Obama’ın telefonu üzerine çark eden; ancak yine de dolaylı olarak karşı duruşunu sürdürmeleri, bölgede ve dünya ülkelerinde neredeyse şok etkisi yaptı.

IŞİD’e hoşgörü sürdürülürken diğer taraftan,  hem Türkiye’de, hem de Irak ve Suriye’deki Kürt liderleri ve yöneticileri ile hızla ilişkilerin kötüye evirildiği görülüyor.

Söylemlerde PKK, IŞİD ve YPG’nin ayanı kefeye konması yeni bir güvensiz ortam yarattı. Dolayısıyla barış süreci kırılma noktasında.

Barış sürecinin seçime oy taşıyan ve seçimden seçime sürüncemede bırakılan bir araç gibi kullanılması, yeni çatışmaları davet ediyor.

Hükümetin Kandil ile İmralı ve HDP’nin arasını açma taktikleri gerilimi tırmandırıyor.

Toplumda kamplaşma ve bölünme eğilimi yükselişe geçti.

Ölüm haberleri, suikastlar, çatışma ortamının yeniden alevlenmesi, herkesin aklına 1990’lı yılları getirdi. Faili meçhuller, binlerce ölüm, öksüz kalmış çocuklar; ağlayan analar…

Hükümetin hem içerde, hem dışarıda izlediği politika her gün biraz daha batağa saplanıyor. 

Aymaz bir şekilde ilerlerken neredeyse yangına benzinle gidiyor izlenimi veriyor.

Dümeni kırılmış, nereye gideceğini bilemeyen, dalgaların savurduğu yönlerde salınan bir gemiye benziyor.

Ana başlıklarla değindiğim ortam tanımlaması aslında provokatörlerin önünü açmakta, “gayri nizami harp” denen yeraltı güçlerinin, çetelerin faaliyetlerini getireceği kuşkusuz.

Özet olarak, kara bir faşizm sinsi sinsi yayılıyor.

Maden ocakları kara delik gibi işçileri  yutuyor, doymak bilmiyor. Vahşi kapitalizmin önünü açan yönetim fiilen ölümlerin ortağı durumda.

Ocakların tamamı kapanmadan ölümlerin önüne geçilemeyeceği aklı başında herkes söylüyor.

Siyasiler ise ölümlerden bile oy devşirmeye çalışıyor.

Gelinen noktada toplum gerilmiş, Ortadoğu gerilmiş, pimi çekilmiş, ne zaman patlayacağı belli olmayan bombanın üstünde oturuyoruz sanki…

Acilen; “Yurtta barış, dünyada barış” çizgisine geri dönmezsek, korkunç bir kaosa sürükleneceğimizi söylemek için siyaset uzman olmaya gerek yok…

Bu makale 1241 defa okunmuştur.
MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUMWarning: file_get_contents(https://graph.facebook.com/onemsoft): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /home/akdenizgazete/public_html/include/right-block-one.php on line 28
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Erken Seçimde oyunuzu hangi partiye vereceksiniz?

2.3%

27.1%

36.1%

7.5%

18%

3%

6%

counter create hit