İstanbul hava durumu °C
29-12-2014
Faruk DEMİREL

Faruk DEMİREL

NEREYE GİDİYORUZ?
info@akdenizgazete.com

Ortadoğu’daki yangın yavaş yavaş Türkiye’ye yayılıyor. Cizre’de son çatışmaları izledikçe aklıma başka bir şey gelmiyor.

İki taraf oturmuş, barış görüşmeleri yapıyor.

Diğer tarafta gerilim ve savaş tırmanıyor. Uzun menzilli silahlarla PKK’nin gençlik yapılanması ile Hizbullah militanları uzun menzilli silahlarla günlerdir çatışıyorlar. Güvenlik güçleri neredeyse seyirci konumuna düşmüş.

Bazı yorumculara göre; Suriye’den gelen IŞİD militanları da çatışmada yer alıyor. Güney Doğu’da PKK ve IŞİD, Hizbullah çatışması geliştiriliyor.

Devlet seyirci kaldığı gibi; Başbakan Davutoğlu: “Provokasyon” diyor.

PKK, HDP ve diğer taraflarda: “Provaksasyon” demeçleri veriyor.

Buradan anlaşılıyor ki aynı fikirdeler. Ancak hiç kimse birçok insanın öldüğü bu olayları önlemek için kılını kıpırdatmıyor. Demeçlerle yetiniyorlar, polislerin doğu il ve ilçelerinde kahvede oturup oyun oynadığını anlatıyor televizyonlarda.

Bu nasıl barış süreci, bu nasıl kamu düzeni?

Başbakan yüksek sesle meydanlarda haykırıyor: “Kamu düzeni, olmazsa olmaz!”

Nerde kamu düzeni?

Gazeteciler, makul şüpheliler, Gezi direnişine katılanlar hakkında yeni iddianameler harıl harıl hazırlanıyor. Çarşı Grubu bile ‘darbe’ suçlamasından yargılanırken; Gezi Direnişinde evlatlarını yitirenlere yeni davalar açılırken Güney Doğu’da IŞİD, Hizbullah ve PKK çatışması körükleniyor.

Hiç düşündünüz mü?

Nereye gidiyoruz?

Göz ucuyla batı bölgelerine bakalım. Üniversitelerde ve sokaklarda ülkücüler yeniden sokaklara çıkarılıyor. Solcu öğrenciler ve ülkücüler yeniden çatışmaya başladılar. Tıpkı, 12 Eylül faşist darbesi öncesinde olduğu gibi…

Sürekli TOMA siparişi veriliyor.

Büyük bir korku ve panik içerisinde, her şeyi fulleştiriyorlar, canları için kendi düştükleri çukurdan çıkabilmek için ülkeyi büyük bir uçuruma doğru götürüyorlar.

Havuç gösterilerek peşlerinden gidenlerin de son pişmanlıkları yarın fayda sağlamaz.

Geminin dümeni kırılmış, kimin elinde olduğu belli değil! Üstelik nereye çarpacağını kestirmek olanaksız görünüyor.

Bizans İmparatorluğundan Osmanlıya, Osmanlı’dan da Cumhuriyet dönemine geçen; Bizans oyunları ve saray entrikaları AKP ile yeniden tavan yaptı.

Cumhuriyetin kazanımları hızla yok edilirken, devlet artık yeni ve kaçak bir saraydan yönetilmeye başladı.

2015 yılı diktatörlüğün pekiştiği yıl olacak gibi görünüyor.

Yeni yılınızı demokrasi dileklerimle kutluyorum.

Bu makale 1190 defa okunmuştur.
MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUMWarning: file_get_contents(https://graph.facebook.com/onemsoft): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /home/akdenizgazete/public_html/include/right-block-one.php on line 28
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Erken Seçimde oyunuzu hangi partiye vereceksiniz?

2.3%

27.1%

36.1%

7.5%

18%

3%

6%

counter create hit