İstanbul hava durumu °C
19-04-2016
Kamile YILMAZ

Kamile YILMAZ

ÖTEKİLER
kamile@akdenizgazete.com

                                  "Siz savaşla ilgilenmeyebilirsiniz, ama o sizinle ilgilenecektir." Tosltoy

Pazar gün (17 Nisan 2016) Cem Evi'nin salonunda önemli bir panel gerçekleştirildi. Konu: Türkiye Nereye? Konuşmacılar: Milletvekili Niyazi Nefi Kara, eski millet vekili Levent Tüzel, Şair- yazar Zekiye Yüksel idi.

Bu paneli izlemeliydim, ama aynı gün Burdur'da kitap tanıtımı ve imza günüm vardı. Telefonla imza gününü Çarşambaya aldırarak, panele koştum. Bindiğim dolmuşun tabelasında Cem Evi'nin mahallesi yazılıydı. Sürücüye Cem Evi'nin yakınından geçip geçmediğini sordum. Sürücü öyle bir sert "Bilmiyorum" dedi ki yolcuların hepsi dönüp bana baktı. Uzunca süre susup kaldım. Dolmuşta yolcu sayısı artınca, yüksek sesle bu kez yolculara sordum. Kimseden ses çıkmadı. Birkaç dakika sonra, genç bir adam kısık sesle "Ben biliyorum" dedi. Yanıma yaklaşıp "Alevi misiniz? Ben Aleviyim de" dedi suçlu gibi. Geçen yıl da Karatepe Köyü'nün yolunu sormuştuk komşu köylülere, onlar da bilmediklerini söylemişlerdi.

Sonunda panele yetiştim. Konuşmacılar, ülkenin sorunlarını masaya döktü. Salondan katkı sunanlar, soru soranlarla konu iyice genişledi. Ülkenin sorunları baş edilir gibi değildi. Alacakaranlık, her geçen gün zifiri karanlığa dönüşüyordu. Korku her gün artıyordu. Küçük şeyleri kaybetmekten korkarak, büyük uçurumlara yuvarlanıyorduk. Hal böyle olunca, umut her an bizden uzaklaşabilirdi. Sonuç olarak, bu ülkede, kadın, çocuk, işçi, öğrenci, yoksul, bilim insanı, öğretmen, aydın, duyarlı vatandaş olmak oldukça zordu. Alevi, Kürt olmak ise dayanılır gibi değildi.

Sorunlar önümüze yığıldı, ama çözüm bulmakta konuşmacılar da dinleyiciler de zorlandı. Masallarda iyiliğin, güzelliğin yolunda hep ejderha olurdu ya, şimdi sayısız ejderhalar vardı. En önemlisi de bu ülkede ne çok "Öteki" vardı. Gün geçtikçe ötekilerin sayısı artıyordu. Neredeyse kendinden başkası "Öteki" oluyordu.

Aslında sorun da çözüm de bana göre basitti.

Sorun: Öteki

Çözüm: Ötekileştirmekten vazgeçip kol kola girmek, birlikte yürümekti.

"Yaşamayı kimse bağışlamaz bize

 Biz onu ölümün ana rahminden

 Aşka dönmüş bir beden arzusuyla

Harf harf yaratarak çeker alırız." Ş.Erbaş

Bu makale 1319 defa okunmuştur.
MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUMWarning: file_get_contents(https://graph.facebook.com/onemsoft): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /home/akdenizgazete/public_html/include/right-block-one.php on line 28
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Erken Seçimde oyunuzu hangi partiye vereceksiniz?

2.3%

27.1%

36.1%

7.5%

18%

3%

6%

counter create hit