İstanbul hava durumu °C
27-12-2015
Kamile YILMAZ

Kamile YILMAZ

ŞEMSETTİN KALAY'A MEKTUP
kamile@akdenizgazete.com

"Yem olmadık kurda kuşa / Sokaklarda avcıya / Batmadık pisliğe / Dik tuttuk başımızı" H. G.

Sevgili Şemsettin,

 14.12. 2015 günü yitirdik seni. Elbet biz yaşadıkça, yerin yüreğimizin tam ortasında. Çünkü insan, onu tanıyan son kişi ölünce ölürmüş, sen de bizimle yaşayacaksın. Şunu iyi biliyoruz ki, sensiz eksik kalacak mücadelemiz, sensiz yarım kalacak gülümsemeler. Çünkü sen, içimizde en kocaman gülümseyendin. Tartışırken bile, incitmeden, kırıp dökmeden, gülümseyerek anlatırdın en sert konuları. Sahi şimdi kime soralım bunu nasıl başardığını?

Bir yazı yazmıştın azalmamıza üzülürken, "Benim mi bizim mi?" diye. O yazıyı hiç unutamamıştım. Birleşmemiz gerektiğini anlatıyordun, en yüksek sesinle. Ancak o zaman güçlü olabilirizi haykırıyordun.

Seni, çok sevdiğin Antalya'yı ve bizi, yukarıdan izle diye, Mazı Dağı'nın en tepesindeki, hani yaprakları, Karadeniz'in karayemişine benzeyen, zeytin ağaçlarının altına uyuttuk. Ziyaretine geldiğimde, karayemişi anlatmıştım sana, tadına şaşırarak. Sen de "Kargoyla getirttim, canım isteyince "demiştin. Karayemişi özlemen "Sıla" diye değildi, çünkü senin yurdun, tüm dünyaydı.

10 Ekim günü Başkent gibi en korunaklı yerde bombaladılar bizi. Ankara kana bulandı, duyarsan dayanamazsın diye sakladılar senden, açmadılar televizyonu. Duyurmadık sandılar, ama sen hissetmiştin. Ondandı, son günlerdeki aşırı durgunluğun, gözünün kıyısından gizlice ağlaman. Sen ailenden gizledin, onlar da senden. Param parça edilen insanlığı görünce, unuttun hastalığını, yetseydi beden gücün kalkıp koşacak, haykıracaktın gerçeği, hakkı, hukuku.

Seni bırakırken yaşlı zeytin ağaçlarının gölgesine, Ömer Öztürk "Antalya'nın ona borcu var" dedi. Sonra uzun uzun anlattı yaptıklarını, mücadeleni, HDP sürecini. Meğer bilmediğimiz ne çok iş başarmışsın. Ne çok mücadele etmişsin. "Hiç taviz vermedi, mücadelesinden, düşüncelerinden, dik duruşundan" dedi.

Sonra Kaçaroğlu konuştu. Seni anlattıkça heyecanı arttı. Çünkü sendin onu coşturan.  Nurettin Sönmez'e sordum seni. "TÖBDER yönetiminden geldi. Eğit- Sen ile Eğitim İş'in birleşmesinde çok emeği var. İlk kurucu başkanı oldu. Teori ile pratiği birleştiren biriydi. Mütevazi yaşamıyla, sınıf mücadelesinin nasıl olması gerektiğini gösterendi. Zenginleştirici bir duruşu vardı" dedi.

Sevgili Şemsettin , rahat uyu, ama çok erken gittin be! Daha çok yapacak işimiz, tartışacak konumuz vardı.

Üç gün sonra yanına sevgili Figan'ı yolladık. O da dayanamadı strese, yürüdü sonsuzluğa. Ama biliyordu yoluna çıkıp karşılayacağını, o yüzdendir bakmadı hiç ardına. Rahat uyuyun, yolunuz  yolumuz, mücadeleniz mücadelemizdir. Size söz veriyoruz.  

 

Bu makale 941 defa okunmuştur.
MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUMWarning: file_get_contents(https://graph.facebook.com/onemsoft): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /home/akdenizgazete/public_html/include/right-block-one.php on line 28
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Erken Seçimde oyunuzu hangi partiye vereceksiniz?

2.3%

27.1%

36.1%

7.5%

18%

3%

6%

counter create hit